top of page
Insta Post LAH25 PNG.png

Musikfestivalen som får hela Örebro att koka!

Live at Heart – En musikshowcasefestival, musikbranschkonferens, kreativ startupkonferens och en älskad stadsfest – allt i ett – men ändå så mysigt, intimt och personligt att du känner dig som hemma!

 

Hundratals artister, branschdelegater, studenter och entreprenörer samlas tillsammans med tusentals Live at Heart-fans i september varje år – i år för 16:e året i rad.

Scenit och dess anslutna studieförbund är en del av Dayparty, en gratis stadsfest för alla åldrar med musik överallt. På utomhusscener runt om i staden blandas de mer etablerade artisterna från kvällsfestivalen med lokala band som är på gång – ett underbart och unikt startskott för en musikalisk resa – vilket du inte får missa! Det är intimt, unikt och riktigt häftigt.

Under lördagen den 6:e september kommer dessutom Scenit i samarbete med Region Örebro län att turnera i länet med ett musikpaket under matfestivalen Matresan. Nära, sensitivt och akustiskt. Passa på att kombinera både mat och musik i en oslagbar kombo. Turnépaketet besöker Ekboms Lada (Kumla), Egastronomi Trilobiten (Kumla), Sött & Salt (Fjugesta) samt Rönne Kapell (Askersund).

2025 års upplaga hålls mellan den 3–6 september.

Scenit_Fullfärg-vit.png

FÖRENINGEN

Föreningen Scenit
Orgnr: 802432-3928

BESÖKSADRESS

Järnvägsgatan 8
703 62 Örebro
E-post: info(a)scenit.se

VÅRA MEDLEMSORGANISATIONER

Ikoner från FreepikErik Frohne

bottom of page